Одмор на Малдиви– се што треба да знаете за ова прекрасно место

Објавено во Блог


Рајски тиркизни лагуни, бескрајни плажи со бел песок, шарен подводен свет и ненадминат луксуз се само некои од причините зошто ве очекува одмор од соништата на Малдиви.

Малдиви - ова е огромен архипелаг, кој се протега во водите на Индискиот Океан. Во рамките на тоа, постојат повеќе од 1.100 острови кои се мали и големи небесни оази расфрлани во огромни сини води. Локалните жители се доселеници од различни земји од Блискиот Исток, кои биле донесени тука со културата, традициите и обичаите. Тука се практикува претежно исламот, иако понекогаш има будисти. Исто така е важно да се знае дека во оваа земја има многу мала популација околу 390 000 жители, главен град е Мале кој воедно е и најмалиот главен град во светот. Со некои од најдобрите места за нуркање во светот, чистите води на Малдивите се магнет за љубителите на морскиот свет. Богатиот подводен свет е составен од корални wallsидови, прекрасни пештери и групи шарени тропски риби што чекаат да се спуштите на гребенот. И за целосно да ја доживеете рајската линија на Малдиви, нашиот предлог е да резервирате сместување во вили на вода од која ќе имате директен пристап до океанот од вашата тераса.


Временски услови на Малдиви ?

На Малдиви може да уживате во текот на целата година. Температурата на воздухот се движи од 25 - 30 степени, а влажноста на воздухот лесно се поднесува благодарение на благите ветренца и сенките од палмите. Со оглед на тропската природа и екваторијалната позиција, дождовите се честа појава на Малдивите, но сепак се претежно од краткотраен карактер, се појавуваат одеднаш без предупредување и за брзо време исчезнуваат. Иако нема изразена климатска сезоналност, се смета дека дождовите повеќе се присутни во периодот Јуни – Октомври, а помалку во периодот Ноември - Април. Поради тоа за висока сезона на Малдиви се смета периодот од Декември до Март, а пониска и поефтина е периодот Јуни - Август.

Важни информации за влез 


* На државјаните на Македонија кои патуваат туристички на Малдиви, добиваат бесплатна виза за период од 30 дена на самиот аеродром. Потребно е да приложат важечка патна исправа, повратен авио билет и потврда/резервација за уплатен туристички аранжман.

* За патување на Малдивите потребен е негативен ПЦР тест не постар од 72 часа кој треба да го  поседуваат сите патници постари од 1 година и да го носат со себе во печатена форма.

*При слетување на аеродромот во Мале, службениците имаат право независно да извршат тестирање на патници, доколку се покаже дека се позитивни на Ковид 19, обезбедено е место за изолација.

* 24 часа пред пристигнување и заминување од Малдиви, потребно е да пополните Travel Declaration Form. Препорака е ова да го направите на аеродром при чекирање, односно пред напуштање на хотелот при враќање.Корисни информации 


* Главниот аеродром Velana International на кој слетувате е лоциран на остров до главниот град Мале и е поврзан со мост на само 5 км.

* Трансферот до хотел може да биде со хидроавион, брод, глисер, зависност на кој остров сте сместени.  Трансфер со глисер е најчесто за хотелите кои се во близина на Мале. Трансфер со хидроавион е искуство кое ретко може да се доживее. Од горе ќе ги видите многуте острови и синото море. Се разбира дека е најскап трансфер кој би чинел од 200 - 400 евра по лице. 
Трансферите претежно се вклучени во цената на пакет аранжманот.

* Доколку сакате да го доживеете секојдневието на населението кое живее таму и нивните обичаи, тогаш би било добро да се сместите во некој од хотелите на населените острови каде што живеат мал број на жители. Бидејќи Малдиви е исламска држава, може да се капите само на приватните плажи од хотелите, а алкохолот е строго забранет. 

* За да го доживеете вистинскиот рај на земјата, најдобро е да се сместите на некој остров подалеку од главниот град Мале. Тоа се мали острови, со песочни плажи и тиркизно море, со луксузни мали хотели и вили, каде што ќе уживате во мирот и тишината. 


×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.