Кападокија

Објавено во Турција, Кападокија


Кападокија личи на космички пејзаж пресликан од некој научнофантастичен филм, од некоја далечна планета на која само навидум нема живот. Најмистичниот и најтаинствениот предел што некогаш би можел да го посетиш во животот. Се' тука над земја и под земја е фасцинантно и неверојатно. Се разбира, чудесата на Кападокија не се дело на вонземјани, туку дело на човештвото и автентична историја на човечката цивилизација.

Индивидуален програм со авион од Скопје со Turkish Airlines

Посетете ја волшебната Кападокија, мондемско туристичко место кое порано било нарекувано „земја на самовилите“. Ова место чие име на персиски значи „Земја на убави коњи“ е познато и по многубројните прекрасни долини, кањони и фантастично обликуваните камења, кои својот облик го добиле како резултат на ерозијата, дождовите и ветровите илјадници години наназад.


Термини во Јануари 
05.01 - 09.01.2021 (4 ноќи)
12.01 - 16.01.2021 (4 ноќи) 

Детали од лет за период  05.01 - 09.01.2021
TK1004  05JAN  SKPIST 0905 1240
TK2012  05JAN  ISTASR 1445 1605
TK2013  09JAN  ASRIST 1655 1820
TK1005  09JAN  ISTSKP 2020 1945

Детали од лет за период 12.01 - 16.01.202
TK1004  12JAN  SKPIST 0905 1240
TK2012  12JAN  ISTASR 1445 1605
TK2013  16JAN  ASRIST 1655 1820
TK1005  16JAN  ISTSKP 2020 1945


Ден 1. 
Поаѓање од Аеродром Скопје во 09:05 часот до Истанбул, префрлување на вториот лет од Истанбул за Кајсери во 12:40 часот. Пристигнување на Aеродромот во Кајсери, во 16:05 часот. Трансфер до хотел Кападокија. Вечера. Ноќевање во Кападокија.

Ден 2. 
Појадок. Ден за слободни активности и уживање. Враќање во хотел, вечера, ноќевање во Кападокија.

Ден 3.
Појадок. Факултативен излет летање со балон на топол воздух, ова е навистина искуство кое се случува еднаш во животот и нема подобар начин да се видат препознатливите пејзажи на Кападокија од нежно лебдење над главата во балон со топол воздух. Поаѓањето го гарантираме се додека тоа времето го дозволува.

По 09:30 - 09:45 часот. Поаѓање од хотел. Панорамата на Гореме е панорамска точка каде што има  прекрасна глетка на градот Гореме со своите спектакуларни пештерски куќи. Музејот на отворено Гореме е првиот и најголем манастир во која е започната науката на верата. Ќе ги посетите црквите, капелите и манастирите врежани во самовилските оџаци со насликани фрески на ѕидовите од 10 до 13 век. Во 4тиот век тројца значајни луѓе создадоа ново единство: Велики Свети Василиј епископ Кајсерски, неговиот брат свети Григориј Ниски и свети Ѓорѓи Назијан. Аванос е познат по керамиката, занает кој датира од периодот на Хетитите. Црвената глина која ја обработуваат локални мајстори доаѓа од реката Кизилирмак. Кизилирмак, која го дели Аванос, е најдолгата река во Турција. Долината Деврент има различни видови на самовилни оџаци. Меѓу нив се оние со капи, конуси кои се обликувани како столбови и зашилени карпи. ќе се прошетаме низ оваа неверојатна долина. Распрснати низ долината, можете да најдете карпи во облик на животни и самовилни оџаци меѓу другите интересни формации, најлесно е да се забележат делфинот, змијата, фоката, алигаторот. Слободно искористете ја вашата имагинација додека резгледувате Пасабаглари (Долината на монaсите) Овде може да се најдат многу самовилни оџаци со повеќе стебла и капи, а овој стил е уникатен за оваа област. Капелата посветена на Св. Симеон и пустинските камени засолништа се изградени во еден од таквите самовилски оџаци со три отвори. 

Ден 4.   
Појадок во хотел, одјавување од хотел. Трансфер до Аеродром Кајсери. Поаѓање за Истанбул во 16:55 часот со летот на Turkish Airlines. Префрлување на вториот лет од Истанбул кон Скопје во 20:20 часот. Пристигнување на аеродром во Скопје во 19:45 часот.

Цената вклучува:

 • Повратен авио билет на релација СКОПЈЕ - ИСТАНБУЛ - КАЈСЕРИ - ИСТАНБУЛ - СКОПЈЕ со TURKISH AIRLINES;
 • Аеродромски такси;
 • Вклучен кабински багаж до 20к и рачен багаж до 7кг;
 • Трансфери аеродром – хотел – аеродром;
 • 3 / 4  ноќевања на ПОЛУПАНСИОН во наведениот хотел или сличен на тој; (пијалоците не се вклучени за време на вечерата);
 • Комплетна организација и реализација на патувањето;
 • Редовен разглед според горенаведената маршута Кападокија
 • Професионален водич на англиски јазик за време на патувањата
 • Влезни такси споменати во маршутата


Цената НЕ вклучува:

 • Здравствено осигурување – ЗАДОЛЖИТЕЛНО
 • Задолжително негативен ПЦР тест (72 часа изваден пред полетување – за влез и излез во Турција)
 • Храна, пијалоци и услуги што не се споменати во програмата;
 • Други индивидуални трошоци.
 • Препорачан бакшиш за персоналот на хотелот и ресторанот
 • Препорачан бакшиш за туристичкиот водич и возачот. (Водич + Возач = 3 евра + 2 евра / лице / ден)
 • Сѐ што не е наведено во ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО.


 Предлог индивидуални активности:

 • Разглед на Кападокија, една од најпознатите туристички дестинации во Турција, годишно посетувана од околу два и пол милиони туристи од целиот свет. Она што ги привлекува посетителите е комбинацијата на природна убавина и уникатна архитектура, создадени како резултат на дејството на вулканската лава, силните ветрови и обилните дождови.
 • Долината на Гулабите, која се наоѓа помеѓу Ѓореме и Учхисар и е идеална за пешачење. Името потекнува од илјадниците “куќи” на гулаби кои биле врежани во мекиот туф уште од античко време. Иако можат да се најдат низ цела Кападокија, тие се особено бројни во оваа долина.
 • ATV Tour
 • Летање со балон над Кападокија, волшебно, незаборавно, несекојдневно доживување.
 • Учисар замокот, кој го прави пределот на Кападокија уште поинтересен. Овој замок е на највисоката точка во Учхисар и со преубав поглед на околните градови. Замокот Учисар изгледа како вонземјаните набрзина да го создале не обрнувајки вниманиe на симетријата. Уживајте во прекрасниот поглед пиејќи Турски чај.
 • Долината Дервент позната и како Розова долина или Имагинарна долина, која за разлика од другите долини во регионот Кападокија, никогаш не била населена со луѓе. Она што ги привлекува посетителите во долината Деврент се неверојатните карпести формации во розова боја и геолошките аномалии кои се формирани со вековна ерозија. Распрснати низ долината, можете да најдете карпи во облик на животни и самовилни оџаци меѓу другите интересни формации, најлесно е да се забележат делфинот, змијата, фоката, алигаторот. Слободно искористете ја вашата имагинација додека резгледувате.

Цената е дадена во евра и пресметана во денари,1 евро = 62 денари

Цената е валидна до пополнување на места по групна тарифа од авио компанија и промотивни цени на ограничен број соби во наведен хотел и истата е подложна на промени се до момент на резервација (пред резервација проверете ја цена и тарифа на авионска карта). Можност за индивидуални дати на патување на барање .

 Услови:

 • При резервација се плаќа депозит од 50%, а целосна уплата се прави 45 дена пред поаѓање. 
 • Понудата важи за минимум 2 пријавени патници – индивидуален програм 
 • Рок на потврда на понуда и резервација е 24 часа по уплата на аконтација 
 • За ова патување не се потребни медицински имунизации
 • Туроператорот го задржува правото да го менува редоследот на реализација на програмата.
 • Задолжително патничко осигурување

Составен дел од оваа програма се Општите услови на патување на организаторот на патувањето.×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.