Одмор на Сејшели - се што треба да знаете за ова прекрасно место

Објавено во Блог


Сејшели, скриениот бисер на Индискиот Океан, дури 1600 километри од африканскиот брег, плени со својата егзотична убавина и целосен хедонизам што мириса во воздухот. Тиркизни бескрајни плажи, мек песок под нозете, сонце во вашата коса и коктел во рака - добредојдовте во рајот.
Сејшелите се состојат од 115 острови, од кои дури 33 се населени, така што апсолутно секој човек во светот може да најде свое место за уживање токму овде. Трите најголеми острови се Махе, Пралин и Ла Диг, а главниот град Викторија, именуван по британската кралица Викторија, територијално е еден од најмалите, но најдопадливите престолнини во светот.
Најголемиот од сите острови на Сејшели е Махе, кој се карактеризира со живописна природа - комбинација од стрмни карпи и бескрајно долги прашкасти плажи навистина прават да се чувствувате како да сте во рајот. Островот Махе нуди многу возбудливи тури kako пешачење, кајак и нуркање - немојте да се изненадите ако во одреден момент мислите дека сонувате бидејќи нема да им верувате на вашите очи дека постои таква магична природа.
Од овој остров Сејшели, можете да видите два други помали острови - Ла Диг и Праслин, до кои може да се стигне со траект за приближно 45 минути. Се вели дека островот Ла Дигу има многу поубави плажи од островот Махе, што е само една од причините зошто треба да ги изберете Сејшелите за вашиот одмор и да ги посетите сите природни убавини што ви стојат на располагање за време на вашиот одмор. Не пропуштајте посета на Островот на птиците, каде што ќе доживеете апсолутен мир и релаксација, бидејќи тука единствената бучава се создава од чврчорењето на ретките видови што живеат на овој остров.

Временски услови на Сејшелите 

Иако островите се наоѓаат многу близу до екваторот, климата е повеќе тропска отколку субекваторијална. Индискиот океан има огромно влијание, благодарение на што Сејшелите не доживуваат исцрпувачка топлина. Постојат две главни сезони: сува и влажна, и две меѓусеозни.  Температурата се движи од 25 - 32 степени низ цела година.
Од Јуни до Септември, југоисточниот монсун носи доста сув период. Јули и август е висока сезона, тогаш дождовите се многу ретки.
Од Декември до Март дува северозападен монсун и климата станува влажна и топла. Сонцето е доста јако, морето мирно и топло.
Април и Мај е прва меѓу сезона, кога се преминува од влажна во сува сезона, ноќите се посвежи, ветровите позачестени, а морето побрановито. 
Октомври и Ноември се месеци кога се преминува кон влажна сезона. Ветровите се смируваат, станува се потопло, дождовите се почести но кратко трајни. 


Важни информации 


* Визата не е потребна за престој до 30 дена.

* Сите патници мора да го пополнат QR -кодот на следната веб -страница 24 часа пред поаѓање за Сејшели  https://seychelles.govtas.com/

* Негативен PCR тест за СОВИД-19, преведен на англиски јазик, извршен 72 часа пред пристигнувањето.

* Не постојат медицински барања за имунизации при патување. 

* Меѓународен пасош со важност од најмалку 6 месеци од датумот на враќање.

* За деца под 18 години кои патуваат без родители - заверена нотарска дозвола за напуштање на земјата од родител кој не патува (оригинал и 1 копија).

* За деца чии родители имаат различни презимиња, потребна е копија од изводот на детето, во кој се регистрирани двајцата родители.

Корисни информации 

* Запознавање со различни животински и растителни видови на овој архипелаг, како што се најмалите жаби во светот до најтешките копнени желки.

* Пробајте традиционални јадења и улична храна како кари октопод.

* Посетете го пазарот каде што можете да купите разни видови овошје и зеленчук.

* Од сувенири препорачуваме: Такамака рум, Coco de mer - морски кокос (многу е важно да се има автентична потврда за купување, односно да се добие сертификат бидејќи во 2017 година е воведен закон со кој строго се следи шверцот на овој вид, без реална сертификат може да завршите во затвор), нешто со мотиви на желки кои се заштитен знак на Сејшелите, етерични масла, креолски накит и уметнички дела, шалови, фустани ..

* Меѓународниот аеродром се наоѓа на најголемиот остров Махе, главниот град на Сејшелите Викторија.

* Јазикот што секој го зборува е француски, затоа што Сејшелите биле француска колонија. Валутата е Сејшели рупии (SCR) и ќе добиете 15 рупии за 1 евро.

×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.