Бали - се што треба да знаете за овај прекрасен остров

Објавено во БлогБали е единствен, Бали е неспоредлив. Не постои друго место како Бали на овој свет. Магичен спој на култура, луѓе, природа, активности, временски услови, кулинарски задоволства, ноќен живот и прекрасно сместување. Бали е оценет како една од најдобрите дестинации за патувања во светот од безброј веб -страници, прегледни портали и списанија за патувања секоја година - од многу добри причини. Без оглед на вашата возраст, потекло, буџет или интерес, има нешто одлично за секој да истражува и открие. И тоа е ветување.
Бали е многу повеќе од плажа, сонце и забава. Бали има прекрасни животни од светска класа, семејни паркови и паркови за атракција, неверојатна природа, традиционални села, морски животи, фасцинантни храмови.
Бали е навистина светски познат по своите бањи, велнес храмови, места за масажа, училишта за јога, студија за тетоважи и фитнес сцена. И ако сакате да се нурнете во духовен свет каде усогласеноста, благосостојбата, хармонијата и духовноста се опипливи искуства, тогаш сте дошле на вистинското место.

Секоја област на Бали е сосема различна една од друга. Многу корисно е за патниците да знаат за секоја дестинација на Бали, за да го изберат најдоброто место за престој - пред да резервирате хотел или вила.

Бедугул - е дом на ботаничките градини на Бали. Тука  посетителите можат да шетаат низ теренот, да посетуваат оранжерии или да застанат на пикник. Паркот е популарен кај локалните жители за време на викендите со забавни активности надвор од границите за семејствата и пријателите. Рестораните и хотелите се расфрлани во близина, така што ова може да биде пријатно место за ноќевање. Езерото Бератан е уште една популарна атракција во Бедугул, на која се наоѓа храмот Улундану. Храмот е многу убав и е убаво место за запирање. Традиционални чамци може да се ангажираат за кратко патување за истражување на околината на езерото.


Кута - град кој никогаш не спие. Кута се наоѓа веднаш до Меѓународниот аеродром Бали (ДПС). Областа е главно позната по долгата песочна плажа и нежните бранови, како и дивиот ноќен живот и многуте барови, ноќни клубови и хотели.


Нуса Дуа се наоѓа на источната страна на полуостровот Букит на Бали и се смета за најлуксузната локација на островот. Поголемиот дел од областа ја заземаат меѓународни хотели, одморалишта и комплекси за приватни вили. Исто така, има многу прекрасни јавни плажи, кои вреди да се посетат, дури и ако не престојувате во таа област. Цените овде се малку поскапи отколку на други места, па немојте да се изненадите ако столчето за плажа и чадорот или свежата млада кокосова вода чинат еден или два долари повеќе.


Нуса Пенида - Природна убавина која го одзема здивот, прекрасни плажи и места за нуркање.Островот е исто така дом на засолниште за птици, плажи со бел песок, свети храмови и некои од најдобрите места за нуркање на Бали. Нуркачите имаат ретка можност да пливаат со ајкули, манти и мола-мола во водите на Нуса Пенида. Најубавата плажа Дијамант која мора да ја посетите се наоѓа токму на овој остров.


Убуд - е познат по својата уметност, духовност и силна традиционална култура, главен центар на балиската култура и духовност што привлекува уметници и патници скоро еден век. Сместен меѓу оризови полиња и стрмни клисури во централното подножје на реката Џијан. Убуд има население од 30.000 жители. Целиот град е опкружен со мали фарми, оризови полиња и густа шума. Поладната клима на Убуд и бујната вегетација, исто така, го прават идеален за бегство од топлината на плажите на Бали.

Временски услови во Бали 

Бали се наоѓа на околку 8 степени јужно од екваторот. Затоа можете да очекувате тропска, топлаа и влажна клима во текот на целата година со две главни карактеристични сезони: сува сезона и дождлива сезона.

Високата сезона е во текот на јули и август, за време на Велигденските празници и Божиќ / Нова Година (декември до 1 недела од јануари). Тоа е најпрометното време на Бали. Сепак, од многу причини, најдобро време за доаѓање на Бали е април, мај, јуни и септември, непосредно пред и непосредно по завршувањето на сезоната, кога сеуште е сува сезона, помалку влажна, а цените на собите и изнајмувањето вили може да бидат 30-50% поевтини отколку за време на високата сезона. Многу продавници нудат продажби и промоции, рестораните се помалку преполни во тие месеци од средината на сезоната, а генерално, Бали е малку порелаксиран.

Општи информации 

Корисни информации 

* Во локалите мора да нагласите дека сакате незачинето јадење, ако не сакате да бидете бомбардирани од вкусови, особено од луто.

* Индонезија е единственото место во светот кое ги гледа Комодо змејови во дивината. Двете најпопуларни острови за гледање на Комодо змејови се Островот Ринка и островот Комодо. Двете острови се наоѓаат во национален парк и дел од провинцијата Источна Нуса Тенгара меѓу Флорес и Сумбава.

* Фасцинантен аспект на балиската култура е тоа што има само 4 имиња: Вајан, Маде, Ниоман и Кетут, а луѓето ги знаат имињата на своите бебиња уште пред да се родат. Имињата се по редослед на раѓањето на детето, така што првото бебе се вика Вајан, второто бебе Меде, третото бебе Ниоман, а четвртото Кетут. Ако има петто бебе, тие повторно се викаат Вајан и циклусот продолжува.

* Копи Луак е името на реткото кафе што премногу често се наоѓа околу Бали. Произведено е на прилично чуден и неетички начин - од измет од цибет. Цибетите се животни кои јадат зрна од кафе, а нивниот измет се собира и обработува за да се направи уникатното кафе, кое може да се продаде и по 50 долари за шолја.

* Една од најскапите работи што можете да ги направите е да гледате како делфини пливаат во мирните води кај Ловина, на северниот брег на Бали. Исто така, ќе го видите најспектакуларното изгрејсонце, бонус. Многу тури со брод ги одредуваат нивните распореди во тоа време, така што ќе треба да станете пред зори за да имате шанса да ги видите делфините.

* Патувањето на Бали ви дава ретка можност да пливате со прекрасните манта риби кои доаѓаат да се хранат со планктонот во топлите води крај брегот. Мантите се специјално лоцирани во близина на западниот брег на островот Нуса Пенида, затоа не заборавајте да ја вклучите Нуса Пенида во вашата маршрута за да имате шанса да отидете со брод и да ги забележите овие славни и безопасни суштества во раните утрински часови.×

Кошничка

Вашата кошничка е празна.